Autor: 
Redakcja
Data: 
20 maja, 2023

Razem po awans!

Już dzisiaj piłkarze Polonii Warszawa mogą awansować do I ligi! Wystarczy "tylko" wygrać w meczu z Olimpią Elbląg, który rozpocznie się już o 19:11. To wszystko w równo 23 lata po mistrzostwie i niemal 10 lat po pożegnaniu się Polonii z Ekstraklasą. Niech Duma Stolicy dziś zapisze piękną kartę w swej historii!

W dwóch najwyższych klasach rozgrywkowych Polonia nie była od 10 lat. Ostatni raz tak wysoko byliśmy 10 lat temu - kiedy żegnaliśmy się z Ekstraklasą, po tym, gdy Ireneusz Król (do spółki z Józefem Wojciechowskim) doprowadzili klub do faktycznego bankructwa.

Cofnijmy się zatem 10 lat wstecz. Pod koniec maja 2013 r., było już praktycznie przesądzone, że Polonia Warszawa, z uwagi na olbrzymie zadłużenie, nie zagra w następnym sezonie w Ekstraklasie. Nie wiedzieliśmy, gdzie Czarne Koszule zagrają w kolejnych sezonach.
W następnych latach mieliśmy istny roller-coaster, o którym można się rozpisywać godzinami. Koniec końców, dziś jesteśmy krok od I ligi.

Historycznie, zawsze awans na drugi poziom rozgrywkowy (wówczas II ligi) był impulsem dla Polonii. W latach 70. nagle okazało się, że na Polonię potrafi przychodzić po ok. 10 tysięcy widzów. Awanse w latach 80. były miłym przerywnikiem w piłkarskiej beznadziei. Wreszcie, awans do II ligi w szalonym dla klubu 1991 r. pokazał, że z Polonią wciąż sympatyzuje spore grono warszawiaków (w sezonie 1991/92 na K6 frekwencja niewiele ustępowała tej na Legii!). Można to uznać za rozpoczęcie (wyboistej, przyznajmy) drogi, której zwieńczeniem stało się mistrzostwo w 2000 r.

Wierzymy, że i dziś wydarzy się coś wielkiego - nie tylko na boisku, ale na trybunach (prawdopodobnie na K6 pojawi się 5-6 tysięcy widzów!). Nie dzieląc skóry na niedźwiedziu, wierzymy, że awans do I ligi, jak niegdyś będzie zwiastunem czegoś wielkiego w przyszłości.

Już ten sezon pokazał, że piłkarze Rafała Smalca są gotowi do wielkich rzeczy. Możliwość zapewnienia sobie bezpośredniego awansu na 2 kolejki przed końcem - chyba każdy z nas by przed sezonem taki scenariusz by wziął w ciemno. Już dziś około godziny 22 sen o awansie może stać się jawą!

Dziś awans może świętować między innymi Łukasz Piątek, który przed 10 laty, gdy żegnaliśmy się z Ekstraklasą, pocieszał zalanych łzami kibiców. Niech dziś, jeśli będą łzy, to szczęścia i radości!

A dodajmy, że to wszystko odbywa się 20 maja. Tego dnia, w 2000 roku, Polonia Warszawa zdobyła swoje drugie mistrzostwo Polski.

Czy trudniej o lepszy dzień do awansu?

Gorąco zachęcamy do lektury zapowiedzi meczu z Olimpią!

Fot. Polonia Warszawa S.A./Martino Ratajski

Udostępnij artykuł:
chevron-down linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram