Autor: 
Redakcja
Data: 
1 stycznia, 2023

Pozycje książkowe z Polonią w tle. S. Szczepłek: "Warszawa idzie na mecz"

Od prawie 4 lat Stefan Szczepłek w miesięczniku „Skarpa Warszawska” regularnie publikuje artykuły poświęcone szeroko rozumianej historii warszawskiego sportu. Nie miały one charakteru chronologicznego omawiania poszczególnych wydarzeń – były to samodzielne teksty o poszczególnych wydarzeniach, miejscach, ludziach, których temat często wynikał po prostu z tematu wiodącego danego numeru czasopisma. Pisane nie przez historyka sportu, tylko dziennikarza-pasjonata, często uczestnika opisywanych wydarzeń. Nie ukrywam, że jako że i tematyka cyklu jest mi bardzo bliska, i osoba autora prezentuje bliskie mi romantyczno-nostalgiczne podejście do sportu, jestem stałym jego czytelnikiem.


Pomysł, żeby artykuły p. Stefana opublikować w formie książkowej, wydaje się oczywisty. Wydawnictwo „Skarpa” po prostu musiała na niego wpaść – i tak to w grudniu 2022 r. ukazał się pierwszy tom książki „Warszawa idzie na mecz”.
Skoro Polonia nierozerwalnie związana jest z historią sportu Warszawy praktycznie od jego początku, w książce oczywiście dużo miejsca zajmują wątki dotyczące naszego klubu. Tak jest choćby w tekstach na temat stadionu na Agrykoli (gdzie wszystko się zaczęło) czy wojennych losów warszawskich sportowców. Tak jest w końcu w obszernym, poświęconym właśnie Dumie Stolicy tekście o jednoznacznym tytule „Polonijna śmietanka towarzyska”.
Książka „Warszawa idzie na mecz” jest doskonałym osobistym uzupełnieniem wydanej także w tym roku „Kroniki futbolu Warszawy i Mazowsza 1905-2022”, w pracach nad którą również uczestniczył p. Stefan Szczepłek, a którą to książkę opisywaliśmy w numerze 3 „Magazynu 1911” (str. 90).
A my wypatrujemy czekamy już na zapowiedziane kolejne dwa tomy tej publikacji.

(D.A.)

Udostępnij artykuł:
chevron-down linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram