Autor: 
Redakcja
Data: 
3 października, 2022

Pozycje książkowe z Polonią w tle. R. Trzaska: "Gwiazda (Sztern) – piłkarski fenomen Warszawy (1923-1939)"

Gwiazda Warszawa jest drugim najbardziej znanym – po Makabi – żydowskim klubem przedwojennej stolicy. A kto wie, czy nie właśnie ona dziś byłaby najczęściej wspominanym stołecznym klubem ogromnej przecież wówczas mniejszości narodowej.

Wystarczyło „tylko” awansować do ogólnopolskiej ligi – o co Gwiazda dwukrotnie walczyła, uczestnicząc jako zwycięzca warszawskiej A klasy w grupie eliminacyjnej w 1932 r. i 1934 r. Jej losy przypomina niewielka książka (nazywana przez autora – z przesadnią skromnością – broszurą) naszego redakcyjnego kolegi Roberta Trzaski pt. „Gwiazda (Sztern) – piłkarski fenomen Warszawy (1923-1939)”.

Gdzie w historii Gwiazdy w tle Polonia? Były oczywiście bezpośrednie mecze – z drugim zespołem Polonii w A klasie czy sparingi z pierwszym (jeden z nich – wspomniany przez Roberta – zakończył się przegraną Gwiazdy aż… 1:19!). Ale przede wszystkim to właśnie na stadionie Polonii na Konwiktorskiej Gwiazda rozgrywała swoje mecze w barażach o udział w lidze. Niektóre z nich gromadziły zresztą bardzo liczną widownię – np. spotkanie z Legią Poznań ściągnęło na Konwiktorską aż 5 tys. widzów!

Z książką „Gwiazda (Sztern) – piłkarski fenomen Warszawy (1923-1939)” można zapoznać się w wersji elektronicznej na stronie http://sztern.waw.pl.
opr. D.A.

Udostępnij artykuł:
chevron-down linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram