Autor: 
Redakcja
Data: 
21 września, 2024

Polskie flaczki z rynsztoków Kilińskiego… albo słowo o Tadeuszu Gajcym

Tadeusz Gajcy, obok Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, zaliczany jest do grona najwybitniejszych polskich poetów II Wojny Światowej. Był on redaktorem konspiracyjnego pisma „Sztuka i Naród", żołnierzem Armii Krajowej i Powstańcem Warszawskim. Dzięki wspomnieniom jego brata dowiedzieliśmy się, że należał również do grona oddanych kibiców warszawskiej Polonii.

Tadeusz Gajcy urodził się 8 lutego 1922 r. w Warszawie w kamienicy przy ulicy Dzikiej 43/45. Jego ojciec był ślusarzem kolejowym, a matka położną. Jak relacjonował Tomasz Zbigniew Zapert: „Przyszły poeta wychowywał się na granicy dwóch światów. Mieszkał między dzisiejszym gmachem Intraco a stadionem Polonii. Właśnie tam inteligencki Żoliborz łączył się z dzielnicą żydowską. Tam też znajdował się jej najbiedniejszy fragment, zamieszkiwany przeważnie przez Żydów ortodoksyjnych”.

Wiecej o Tadeuszu Gajcym (m.in. jego związkach z Polonią) przeczytasz w artykule Piotra Banasiaka w najnowszym numerze "Magazynu 1911.pl" (link TUTAJ)

Udostępnij artykuł:
chevron-down linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram