Autor: 
Redakcja
Data: 
26 lipca, 2023

Polonia - Wisła. Jak to dawniej bywało

Bilans spotkań

Jak wyliczył serwis historiawisly.pl, oba kluby mierzyły się ze sobą w oficjalnych meczach o punkty (I liga/Ekstraklasa, II liga, eliminacje mistrzostw Polski, Puchar Polski, Puchar Ligi, Super Puchar) aż 79 razy. Niestety bilans spotkań nie jest dla nas korzystny - wygraliśmy 18 razy, 11 razy był remis, a aż 50 razy wygrała Wisła. Bilans bramkowy to 100:191.

Najwyższe wyniki

Najwyższe wygrane Polonii: 3:0 trzykrotnie:

  • 4.09.1949 na wyjeździe w meczu I ligi (bramki Bolesław Popiołek, Tadeusz Świcarz x2)
  • 24.04.1996 na K6 w meczu II ligi (bramki Igor Gołaszewski, Jacek Dąbrowski i Bartosz Tarachulski)
  • 5.10.1999 na K6 w meczu Pucharu Ligi (bramki Emmanuel Olisadebe, Arkadiusz Bąk i Igor Gołaszewski)

Najwyższa przegrana Polonii: niestety aż 1:8 (27.10.1935, Liga) i 0:7 (17.09.1950, I liga) - oba mecze na wyjeździe.

Zdobywcy największej liczby bramek dla Polonii

  • 7 goli - Igor Gołaszewski i Arkadiusz Bąk
  • 5 goli - Bartosz Tarachulski
  • 4 gole - Henryk Jaźnicki, Bolesław Popiołek, Emmanuel Olisadebe

Najważniejsze wygrane Polonii z Wisłą

Choć ogólny bilans spotkań z Wisłą Kraków zdecydowanie nie jest dla Polonii korzystny, to w historii pojedynków obu klubów były mecze, które dla Czarnych Koszul były bardzo ważnymi zwycięstwami. Przypomnijmy sobie dwa z nich.

29.09.1946. Polonia trafia na Wisłę Kraków w drugiej rundzie eliminacyjnej rozgrywek o mistrzostwo Polski. Wisła typowana jest przez wielu na zwycięzcę rozgrywek, Polonii nikt nie daje większych szans. "Przegląd Sportowy" pisze: "Los chciał, że w drugiej kolejce [Polonia] jechać musi do Krakowa, gdzie ma wszelkie szanse… utonąć w Wiśle". "Rzeczpospolita" też nie wierzy szczególnie w sukces warszawiaków: "Mimo dobrej ostatnio formy napadu czarnych koszul, trudno będzie jednak wygrać z Wisłą w Krakowie". A tu sensacja - Polonia wygrywa 3:2, decydującą bramkę zdobywając w przedostatniej minucie meczu! "Kraków przeżył w niedzielę sensację wielkiego kalibru, której nie spodziewali się nawet najwięksi pesymiści" pisano. Chwalono przede wszystkim naszego bramkarza - Henryka Borucza.

"Bohaterem jednak niezwykle dramatycznych zawodów, jakich Kraków po wojnie jeszcze nie przeżywał, był świetny Borucz w bramce Polonii. Bronił on fenomenalnie, zwłaszcza w drugiej połowie, kiedy zwycięstwo Wisły wisiało w powietrzu. Jego 84-ta minuta, kiedy dwukrotnie w odstępach sekundowych obronił strzały Gracza i Cisowskiego - była wprost porywająca! Nic dziwnego, że zbierał rzęsiste oklaski" ("Przegląd Sportowy").

Dlaczego to najważniejsza wygrana? Bo dzięki niej Polonia trafiła do finałów mistrzostw, które wygrała, zdobywając pierwszy w historii tytuł mistrza Polski dla drużyny z Warszawy!

Z kolei relację z rozegranego 16.04.2000 meczu z Wisłą na K6 Olgierd Kwiatkowski w "Gazecie Stołecznej" nawet zatytułował "Deja vu 1946". Bo znowu wygrana Polonii wisiała na włosku, a decydujące o zwycięstwie 2:1 gole padły w ostatnich minutach meczu. Najpierw w 86' Artura Sarnata pokonał Mateusz Bartczak, a w 98'(!) bramkę na wagę wygranej pięknym strzałem zdobył Tomasz Kiełbowicz. Warto ją sobie przypomnieć:

To nie była jednak taka sensacja jak w 1946 r. - w 2000 Polonia pewnie kroczyła po tytuł mistrza. Niemniej ta wygrana była też tej drogi ważnym etapem.

Polonista-Wiślak

Przez dziesięciolecia mieliśmy dużą liczbą piłkarzy, którzy reprezentowali w trakcie swojej kariery zarówno Polonię, jak i Wisłę. My przypomnimy dziś Cezarego Wilka (ur.1986). Wychowanek Polonii, zawodnik grup dziecięcych w latach 1993-2005. W 2005 r. zawodnik drużyny, która zdobyła wicemistrzostwo Polski juniorów starszych. W Wiśle Kraków w latach 2010-2013 - w tym tytuł mistrza Polski w sezonie 2010/2011.

Autorstwa FARE networkderivative work: Oleola (talk) - Anti-racism action at Wisla Krakow – Jagiellonia Bialystok, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=17432739

***

Historia pojedynków Polonii z Wisłą bardzo szczegółowo opracowana została w serwisie historiawisly.pl. Kolegom prowadzącym tę stronę jednak sugerowalibyśmy aktualizację opisu naszego klubu Bowiem stwierdzenie, że "11 lipca 2008 roku właściciel Polonii, wykupił klub piłkarski Groclin i zmienił mu nazwę na Polonia Warszawa. Można stwierdzić, że "stara" Polonia już nie istnieje" jest na pewno nieprawdziwe 😉 - okres Wojciechowskiego nasz klub ma już dawno za sobą, stara Polonia jak najbardziej istnieje i trzyma się całkiem nieźle!

Udostępnij artykuł:
chevron-down linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram