Autor: 
Redakcja
Data: 
4 sierpnia, 2023

Mecze z Arką - garść historycznych statystyk

Bilans spotkań

Historia spotkań Polonii z Arką Gdynia nie jest tak obszerna, jak dzieje potyczek z naszym poprzednim przeciwnikiem - Wisłą Kraków. Dotychczas w meczach ligowych i pucharowych Polonia mierzyła się z Arką 17-krotnie (w meczach ligowych 6-krotnie na 1. poziomie rozgrywek, 8-krotnie na 2.). Bilans niestety bardziej korzystny dla Arki - 4 wygrane Polonii, 6 remisów i 7 wygranych Arki.
Co ciekawe:

  • wszystkie 5 dotychczasowe remisy ligowe to mecze bezbramkowe
  • Polonia jeszcze nigdy nie wygrała z Arką na drugim poziomie rozgrywek!

Bilans bramkowy także na korzyść gdynian: 15-18.

Najwyższe wyniki

Najwyższa wygrana Polonii
Ostatnie ligowe spotkanie między obiema drużynami, rozegrane 23.04.2011 i zakończone wynikiem 4:0. Dwie bramki dla Polonii zdobył wówczas Adrian Mierzejewski, po jednej Łukasz Trałka i Łukasz Piątek (który - przypomnijmy - nadal jest w kadrze Polonii).
Polonia w tym meczu grała osłabiona, bez dwóch napastników - Artura Sobiecha (kontuzja) i Euzebiusza Smolarka (kara za uderzenie Arboledy w meczu z Lechem). A mimo to wygrała wysoko, a na konferencji prasowej trener Jacek Zieliński miał zastrzeżenia do… niskiej skuteczności polonistów! Dominacja Polonii nie budziła żadnych wątpliwości. Była to zresztą już 4. z rzędu wygrana naszego klubu w Ekstraklasie. Jednak tradycyjnie - gdy powoli zaczęliśmy myśleć nie o walce o utrzymanie, a o włączeniu się do walki o europejskie puchary (po meczu z Arką byliśmy na 4. miejsce w tabeli), kolejne 2 spotkania Polonia przegrała (ze Śląskiem i Cracovią) i ostatecznie zajęła 7. miejsce w tabeli. Dla Arki sezon 2010/2011 ułożył się gorzej, gdyż spadła z Ekstraklasy.

Najwyższa przegrana Polonii
Polonia nigdy nie przegrała z Arką różnicą większą niż 2 gole. Dwukrotnie przegraliśmy 0:2 (15.10.2007, 26.03.2009), raz 1:3 (19.10.2011, mecz Pucharu Polski).

Najwięcej bramek w meczu Polonii z Arką.
17.09.1961 i przegrana Polonii 3:4 w meczu II ligi.

Poza spotkaniami pierwszych drużyn, z Arką Gdynia w III lidze na przełomie XX/XXI w. rywalizowały także rezerwy Polonii. Wyniki tych spotkań nie są ujęte w powyższych statystykach.

I-ligowy mecz Arka Gdynia - Polonia Warszawa w poniedziałek, 7.08.2023 r. o godz. 18:00. Transmisja: Polsat Sport.

fot. Magazyn 1911.pl

Udostępnij artykuł:
chevron-down linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram